ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال در مورد طرز تهیه قلیان
نویسنده پیام

وضعیت : آفلاین
اعتبار: 0
سپاس ها 8
سپاس شده 3 بار در 2 ارسال

ارسال: #1
Thumbs Up سوال در مورد طرز تهیه قلیان
با سلام و خسته نباشید من در مورد قلیان چند سوال داشتم.
1.شما در تهیه قایان گفته بودید که تنباکو رو خیس نکنیم پس چرا در قسمت پر کردن سره قلیان گفتید چند قطره آب داخل سره روی تنباکو بچکانیم؟
2.من زمانی که قلیان رو درست میکنم مدت 10 دقیقه فقط میتونم قلیان رو سرپا نگه دارم و بعد سریع افت میکنه (دودش کم میشه.مثل اولش کام نمیده.و گیراییش پایین میاد)در صورتی که هم ذغالم درشت بوده و هم حسابی قرمز بوده وقتی از رو اجاق برداشتم.مشکل من کجاست؟(در ضمن قلیونمم از این چوبیهاست تنگ قلیونمم شاه عباسیه)
3.بعضیها دیدم قلیون درست میکنن تا 45 الی 1 ساعت این قلیون رو میکشن و قلیونشونم سازسازه . فوت و فنشون چیه که انقدر قلیونشون مدت زمان زیاد سازه هم از نظر ذغال بگید هم از نظر میزان تنباکو.
4.من یه قلیون چینی از این کوچیکا دارم تمام مشکی هستش.از همون اول که قلیون باهاش کشیدم مزه ی تلخی توی کامم داشت.چند دفه رفتم قلیون فروشی گفت باید یه مقدار آبلیمو تو آب تنگش بریزی و بعد قلیون بکشی تا درست شه اما این کارم کردم کمی بهتر شد اما هنوزم این مشکل تلخی کامو دارم راه حلش چیه؟
5.بعضی وقت ها تنباکو قلیونم هنگام کشیدن شیره میده بخاطر چیه؟
6.اینکه شما گفتید توی تنگ قلیون اگه شربت یا شیر بریزید بهتره.دلیلش چیه؟
7.بعضیها بعد از اینکه یه مدت که قلیون میکشن توش فوت میکنند تا دودش توسط سوپاپ کاملا تخلیه شه دوباره شروع به کشیدن میکنند این کار برای چیه؟ ممنون میشم که به سوالاتم جواب بدید.شرمنده که طولانی شد.با تشکر.منتظرم.RolleyesSmile
۱۱-۵-۱۳۹۰ ۰۷:۵۰ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط ahwaz-mol ، ter0r
مدیر کل

اعتبار: 13
سپاس ها 341
سپاس شده 1038 بار در 471 ارسال

ارسال: #2
RE: سوال در مورد طرز تهیه قلیان
خیلی طولانی بود ولی مفید.ببین شما اول اینکه از قلیون چوب استفاده میکنید.قلیون چوب رو هر کاری بکنید باز هم هوا میده.پس به نظر من یک قلیون استیل بگیرید بهتره.اما در مورد زود تموم شدن قلیون باید بگم که این هم راه حلی داره.مثلا من همیشه همه نوع زغال رو امتحان میکنم که کیفیتش رو بفهمم , همین دیشب من یک زغال رو امتحان کردم که بسیار غیافه خوبی داشت و کاملا جرق شد ولی روی سر قلیون 10 دقیقه بیشتر دوام نیاورد.شما اگر میخواهید که 1 ساعت بکوب قلیون بکشید بهتره از زغال نارگیل استفاده کنید.بهت اطمینان میدم که تا 1 ساعت پردود قلیون بکشی.من گفتم تنباکو رو خیس نکنید که شیرش بره.فقط گفتم چند قطره آب روی تنباکو بریزید.اونم فقط روی تنباکوی النخله.چون تنباکوی النخله زود خشک میشه.بازم اگه قلیون پردود میخوای من بهت پیشنهاد میکنم که نباکوی الواحه استفاده کنی.در مورد قلیان کوچیکت که میگی بو میده باید بگم که آبلیمو یه راهشه.ولی شما میتونی قلیونتو به مدت 20 دقیقه توی سرکه سفید بخوابونی.تنباکوی قلیونت شیره میده واسه اینکه تنباکوت پر شیره است.مشکلی نداره.شربت واسه اینکه طعم بهتری بکشی.مثلا اگر میخوای پرتغال بکشی بهتره توش شربت پرتغال بریزی.من خودم وقتی توی شیلنگ فوت میکنم واسه اینکه تنباکو رو دوباره خیس کنم که یه مقدار بیشتر دوام بیاره.سوال دیگه ای بود من در خدمتم

我爱上帝。

فروشگاه قلیان
۱۱-۵-۱۳۹۰ ۰۵:۲۵ عصر
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط Max007 ، ter0r

سپاس ها 8

ارسال: #3
با عرض سلام و خسته نباشید و ممنون از اینکه پاسخگو بودید چند سوال داشتم.
1.شما گفته بودید شلنگ قلیون رو نشوریم چون زنگ میزنه.اما باورتون نمیشه وقتی توش آب میکنم و میریزم بیرون به حدی ازش دوده میاد بیرون که اصلا دلم نمیاد نشورمش پیشنهاد شما چیه؟
2.یه چیزی که واقعا خیلی مهمه و دیدم شما اصلا در موردش توضیح ندادید.بهترین حالت قرار گرفتن ذعال ها روی سره قلیونه که نه بسوزونه نه سیاه کنه.(بعضیها رو دیدم ذعال ها رو گوشه های سره قلیون میزارن و وسط شو کمی فضای خالی میزارن و بعضیها هم روی هم قرار میدن)کدوم حالت بهتره؟
3.من ساکن یزد هستم هر قلیون فروشی رفتم ذغال نارگیل نداره از کجا میتونم تهیه کنم؟
4.شما گفته بودید که اگر روی سره قلیون فویل بزاریم امکان سوختن تنباکو زیاده .پس این سره های قلیونی که بادگیرم سرشون داره چه فایدهای داره چون اونا هم میزان حرارت رو متمرکز میکنن.خواهشن توضیح دهید.
و در آخر باید بگم امروز یه قلیون مخلوط دوسیب به همراه سیب ترش الفاخر زدم عجب چیزه ردیفی بود .بازم از این پیشنهادات تلفیقی عالی بگید.
منتظر جوابتونم.یا علی.
۱۱-۶-۱۳۹۰ ۰۶:۲۹ صبح
مدیر کل

سپاس ها 341

ارسال: #4
شلنگ قلیون اساسا شما چه بشورید چه نشورید بعد یه مدتی زنگ میزنه اونم به خاطر رطوبت آب قلیون هستش.توصیه من به شما اینه که از شلنگهای ضد زنگ استفاده کنید.اینجوری راحت میتونید بشوئید.اگر هم شلنگ ضد زنگ نبودش به نظر من هر 1 یا 2 ماه شلنگتون رو عوض کنید.روش قرار گرفتن زغال روی سری بستگی داره به خود سری , اگر سری بلند و بزرگ استفاده میکنید بهتره که زغال هم بیشتر باشه , من خودم سری قلیونم کوچیکش رو الان استفاده میکنم بنابراین یک زغال بیشتر نمیزارم.شما سعی کن قلیون رو بدون بادگیر و فویل به دود بیاری اینجوری دوام قلیونت بیشتر میشه.زغال رو معمولی روی سر قلیون بزار و بعد از اینکه به دود دلخواه رسیدی زغال رو باز کن.زغال نارگیل ایرانی نیستش و محصول چین هستش.در حال حاضر در تهران و مشهد فقط هست ولی بزودی طرف شما هم میاد.بازم اگه سوالی باشه من در خدمتم.

我爱上帝。

فروشگاه قلیان
۱۱-۶-۱۳۹۰ ۰۴:۱۷ عصر
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط Max007

سپاس ها 8

ارسال: #5
با سلام وخسته نباشید ممنون از پاسخگوییتون.چند سوال داشتم.
1.در قسمت قرار دادن تنباکو داخل سره گفته بودید( اگه سره بزرگ دارید تنباکو زیاد نریزید اما اگه کوچکتر بود باید بیشتر پر کنید) الان من 2 تا سره دارم سره بزرگ رو وقتی زیاد توش نمی ریزم زود تموم میشه و سری کوچک هم واسه اینکه قلیون طولانیتری داشته باشم بیشتر میریزم که اکثر مواقع میسوزه.پیشنهاد شما چیه؟
2.اینکه در بخش آب بندی قلیون نوشته بودید بعضی قلیون هارو با واشر آب بندی میکنند در مورد این روش توضیح دهید.(آیا قلیون کوچک چینی من هم شامل این روش میشه؟)
3.من این تنباکو های قوطی ای لیالینا طلایی رو که استفاده میکنم هر طعمیش که که استفاده کردم وسط قلیون شیره میده و کلا خیلی بده.من این مشکل رو با این نوع معسل قلیون دارم چه کار میشه کرد ؟
4.الان اینجا 85% معسل های قلیون ششی شدن و من داخل فروشگاهتونم که رفتم خیلی از معسل هلی اصلی رو ندارید مثلا پرتقال الفاخر یا کاپوچینو از کجا اصلشو تهیه کنیم؟بعدش یعنی تمام این ششیا کیفیتاشون آشغاله یا تو مارک بازم خوب و بد داره؟
ممنوم میشم که پاسخگو باشید.با تشکر.منتظرم.
۱۱-۶-۱۳۹۰ ۰۷:۲۳ عصر
مدیر کل

سپاس ها 341

ارسال: #6
1-سوختن تنباکو یک چیز طبیعیه .شما اگه تنباکو و زغال اندازه باشه همه چی حله.روی سر بزرگتون یک زغال بزرگ استفاده کنید.اینکار میتونه دوام تنباکو رو بیشتر کنه.
2-فرقی نداره اگه قلیونتون کوچیک باشه یا بزرگ.برای جفتش واشر هست.برای قلیون کوچک واشر کوچک و برای قلیان بزرگ واشر بزرگ
3-تنباکوی لیالینا شیرش بسیار زیاد هستش و تنها راهش اینه که شما شیرشو بگیری ولی اگه با شیره باشه تنباکو بهتر هستش.حتی بعضی ها شیره تتنباکو داخل شیشه میریزن تا بوی طعم رو بگیره.
4-ببین یک مثال برات میزنم.شما یک تلویزیون lcd میخرید و منوی تلویزیونتون فارسی هستش.آیا چون ضمانتنامه فارسی داره و زبانش فارسی هست کیفتش کم شده؟خوب نه.تنباکو هم به این صورت هستش که یک تاجر ایرانی میره دبی یا مصر و سفارش میده که عکس شش بزنن روش.و این در کیفیت تاثیر زیادی نداره.ولی اگر اصلی باشه بهتره.در مجموع من خودم هم از تنباکوی مارکدار استفاده میکنم.

我爱上帝。

فروشگاه قلیان
۱۱-۸-۱۳۹۰ ۰۲:۱۱ صبح

سپاس ها 0
سپاس شده 6 بار در 6 ارسال

ارسال: #7
سلام خسته نباشید چندتاسوال داشتم اگه جواب بدیدخیلی ممنون میشم
1.قلیون برنجی روباچه نوع سرکه ای باید شست تاآب بندی بشه؟
2.اگه قلیون برنجی رو باآب بشوریم زنگ میزنه؟
3.نوع تنه ی قلیون(اندازه,جنس و...)توکام قلیون تاثیری داره؟
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۳-۱۱-۱۳۹۱ ۱۲:۵۱ صبح، توسط amir hosein.)
۳-۱۱-۱۳۹۱ ۱۲:۴۲ صبح
مدیر کل

سپاس ها 341

ارسال: #8
سلام

1- با سرکه سفید معمولا میشورن
2-ببینید قلیون برنج که الان داره وارد بازار میشه تمام برنجی نیست و یک سری فلزات دیگه هم قاطیش هست.مسئله شستنش نیست که اگه بشوری زنگ بزنه.ولی اگه کمتر بشوری بهتره
3-هر تنه قلیون یک خاصیتی داره که تو پستهای دیگخ توضیح داده شده.Smile

我爱上帝。

فروشگاه قلیان
۳-۱۱-۱۳۹۱ ۱۰:۰۵ عصر
 سپاس شده توسط ahwaz-mol
مدیر بخش

اعتبار: 15
سپاس ها 646
سپاس شده 350 بار در 210 ارسال

ارسال: #9
سلام
من تازگیا ی قلیون گرفتم تنش فلزیه.بعد از یکی 2بار استفاده دیدم قسمتی از تنه ک تو ابه زنگ زده!خب حالا با این تفاسیر قلیونی ک میکشم خطر نداره؟!
اخه اون شب بعد از شام نشستم 1ساعت قلیون شراب کشیدم بعدش گلاب ب روتون بالا اوردم! :دی
ب نظرتون ب خاطر اینکه قبلش شام خوردم بوده یا دلیل دیگه داشته؟
مرسی ادمین جان :دی
۳-۱۲-۱۳۹۱ ۱۰:۴۴ عصر

اعتبار: 12
سپاس ها 733
سپاس شده 466 بار در 292 ارسال

ارسال: #10
با اجازه admin
ببخشید آخه اینجا جای شراب نیست

اجازه خدا؟